Blitva
Ovo lisnato zeleno povrće često je korišteno u mediteranskoj kuhinji. Oplemenjeno je i uzgajano tako da bude puno hranjivih tvari u listu nauštrb korijena koji nije tako hranjiv. Kao i njeni ostali zeleni lisnati rođaci blitva bez dileme spada među najzdravije od povrća i odličan je dodatak zdravoj prehrani.
Lisnata se u kulinarstvu koristi slično spanaku – kuhana i pomiješana s krumpirom, začinjena hladnim uljem, a dok je još vrlo mlada, može se pripremati i sirova, kao salata. Izuzetno je prikladna i za punjenje i savijanje sarmica u raznim kombinacijama, a također i kao dodatak jelima s tijestom – za savijače, pite, torte i sl. Druga vrsta ima mnogo dužu stabljiku nego lisnate sorte, a listovi su nešto manji. Ovu vrstu blitve domaćice, najčešće zbog neupućenosti, smatraju manje vrijednom, jer misle da zadebljala stabljika znaci da je blitva stara, da je odrvenjela i nije za upotrebu. Ukoliko i nabave takvu blitvu, domaćice ta debela rebra odbacuju i koriste samo zeleno lišce. Sve to pokazuje da naše domaćice zapravo ne znaju da se tu radi o dvije različite, ali jednako vrijedne vrste blitve od kojih se svaka vrsta koristi s određenom namjenom, jer im je i primjena u domaćinstvu različita. Rebrasta blitva koristi se, naime, tako da se lišce priprema posebno, kao spanak ili salata, a debela, sočna i mesnata rebra kuhaju se ili peku vezana u snopiće kao špargla ili praziluk, te prelijevaju raznim umacima.
Dobrobiti za zdravlje
Blitva je povrće koje je gusto popunjeno nutrijentima. Ako pogledate nutritivne vrijednosti ovog povrća vidjet ćete da sadrži gotovo sve i jedan vitamin i mineral u manjim ili većim količinama.
Nema komentara:
Objavi komentar